NAS

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

aneb jak postavit levně Network Attached Storage

Hotová řešení

Nejsou levná. Podobný systém se 4mi nebo 5ti disky jako Synology-DS509 dokážete postavit za poloviční cenu. Systémy velkých RAID polí dokážete postavit za řádově menší cenu. Chce to ale být dobrý kamaárd s Googlem a zorientovat se v problematice. Tato stránka tu orientaci trochu urychlí.

Použití řadičů SAS

Řadiče SAS se dělají 4 i 8 portové.

Např.:

Porty SAS řadiče lze rozmnožit pomocí SAS expanderů. Řadiče SAS nelze připojit k SATA multiplier-u, protože [1]:

"SAS operates similar to FC, where a target device or host has a WWPN (World Wide Public Name.) Each device has it's own unique WWPN. SATA does not provide a WWPN or any mechanism for a WWPN. An Interposer translates a blind SATA target into a named WWPN target. This is the requirement for mixing SATA and SAS on the same controller or bus. Understand, the WWPN requirement goes around with a direct attachment, but returns with multi-port SATA (e.g. IBM EDDM) or anything which may interfere with the "direct" connection, very specifically multi-lane connectors."

SAS expanders

Porty SAS řadiče lze rozšířit přes SAS expander, např.

  • HP SAS Expander Card za 9600 Kč. Popis je zde
    • cena se zdá vysoká, ale za 32 portů SAS2 (!!6Gbit!!) je naprosto odpovídající - 300 Kč/port je stejné jako u 4 port SATA PCIe řadičů, s tím, že zde máte SAS switch, do kterého lze připojit i více různých počítačů - tj. můžete vytvořit společné diskové pole pro více serverů, můžete tvořit failover (každý server bude připojen ke 2ma diskovým polím) atd - samozřejmě omezením je max. povolená délka externího SAS kabelu.
    • Tato karta nepotřebuje základní desku - z PCIe slotu používá jenom napájení. Místo základní desky jej můžete napájet pomocí této destičky: 2-slots 1U Backplane with 1x PCIe (x16) Slot, Part Number: PE-2SD1-R10, SKU Number: 9375 za 38 USD. Nějaká levná základní deska s PCIex16 použitá pro napájení expanderu by také nebyla špatná, může totiž sloužit jako můstek mezi diskovým polem a ethernetem. V takovém případě by to ale chtělo aspoň 2 Gbit ethernet rozhraní, protože ethernet je zde úzkým hrdlem.
  • []


Pro připojení více serverů k SAS expanderu stačí osadit do case expanderu konektory pro externí SAS kabely, např.:

Externí SAS kabely lze pořídit kolem 1000 Kč, např.:

Pokud dojdou v SAS expanderu porty, lze další servery připojovat přes ethernet (iSCSI), ale pak je potřeba nevytvořit na ethernetu úzké hrdlo - je potřeba jednotlivé targets exportovat z více strojů a za tímto účelem použít Linux mapper Multipath IO s load balancing.

Použití řadičů SATA

Řadiče SATA do PCI(e) se dnes vyrábějí max. 4 portové. Budete potřebujete víc než 4 další porty a nebudete mít volné PCI sloty, můžete využít Port Multiplier.

SATA port multipliers

Úspěšná story s Port multipliers máte zde: http://blog.backblaze.com/2009/09/01/petabytes-on-a-budget-how-to-build-cheap-cloud-storage/

Port multiplier můžete v ČR koupit např.

Oba produkty jsou určeny pro externí disková pole (tj. ne do PC k připojení k základní desce). Už podle ceny vidíte, že do PC se spíš vyplatí strčit nějaký PCI(e) řadič.

Oba tyto produkty budou fungovat pouze s řadičem, který má v tomto seznamu https://ata.wiki.kernel.org/index.php/SATA_hardware_features ve sloupečku "PMP" hodnotu "yes". Ve sloupečku "PMP SM" by pak měla být hodnota "FBS".

Např.:


Řadiče, které podporují jenom PMP pouze přes CBS:


Řadiče, které PMP nepodporují vůbec:

Skříně

Odkazy

http://www.pc-pitstop.com/sata_raid_controllers/esatapcie4.asp https://ata.wiki.kernel.org/index.php/Sata_sil24 http://www.pc-pitstop.com/sas_expanders/

http://wiki.slfree.net/index.php/Fujitsu_PRIMERGY_TX200