NAS

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

aneb jak postavit levně Network Attached Storage

Hotová řešení

Nejsou levná. Podobný systém se 4mi nebo 5ti disky jako Synology-DS509 dokážete postavit za poloviční cenu. Systémy velkých RAID polí dokážete postavit za řádově menší cenu. Chce to ale být dobrý kamaárd s Googlem a zorientovat se v problematice. Tato stránka tu orientaci trochu urychlí.

Řešení "Urob si sám" (Do It Yourself)

Export disků přes iSCSI

iSCSI je protokol nad TCP/IP, který umožňuje připojit externí disky přes ethernet tak, že se chovají jako "vlastní".

Jediná alternativa k iSCSI je iSCSI je ATA over Ethernet - jednodušší protokol, který sice není standardizován, ale můžete s ním dosáhnout většího výkonu a menší zátěže CPU.

Základním předpokladem je hodně tlustý ethernet link ke stroji NAS. Protože 10Gbit ethernet je zatím šíleně drahý, jsme odkázaní na Gbit ethernet a linux ethernet bonding, k tomu ale musíte mít v NASu dostatek síťových karet - pro každý klientský stroj alespoň jednu. Pokud vám pro externí karty nestačí PCIe sloty, použijte dual nebo quad port karty: Serverový adapter INTEL PRO 1000 PT - Dual Port Server Adapter - 3431 Kč vč. DPH Síťová karta Intel Gigabit ET, 4x PCIe, Quad Port Server Adapter, bulk 9496 Kč vč. DPH

Jak vidíte, je "tlustý ethernet" na straně NAS velmi drahá záležitost: pokud máte na mainboardu pouze 1 Gbit kartu a pouze 1 volný PCIe slot, pak za kapacitu 5Gbit/s na straně NAS zaplatíte 9500 Kč!

Cenově mnohem výhodnější je spojit NAS se servery pomocí řadičů SAS a SAS expanderu.

Použití řadičů SAS

Řadiče SAS se dělají 4 i 8 portové.

Např.:

Porty SAS řadiče lze rozmnožit pomocí SAS expanderů. Řadiče SAS nelze připojit k SATA multiplier-u, protože [1]:

"SAS operates similar to FC, where a target device or host has a WWPN (World Wide Public Name.) Each device has it's own unique WWPN. SATA does not provide a WWPN or any mechanism for a WWPN. An Interposer translates a blind SATA target into a named WWPN target. This is the requirement for mixing SATA and SAS on the same controller or bus. Understand, the WWPN requirement goes around with a direct attachment, but returns with multi-port SATA (e.g. IBM EDDM) or anything which may interfere with the "direct" connection, very specifically multi-lane connectors."

SAS expanders

Porty SAS řadiče lze zapojit do SAS expander, což je pro SAS něco jako switch pro ethernet. Pomocí SAS expanderů lze tvořit velmi složité a rozsáhlé topologie, viz tento příklad.

Pokud máte rozumný rozpočet (cca 30tis. Kč), můžete si SAS expander koupit jako celek se SAS backplane-m a hotswap šachtami v nějaké pěkné skříni SuperMicro - viz odstavec Skříně

Pokud tolik peněz nemáte, musíte se smířit s tím, že SAS expandery se samostatně moc neprodávají. Samostatný SAS expander aktuálně dostupný na trhu je tento:


Pro připojení více serverů k SAS expanderu stačí osadit do case expanderu konektory pro externí SAS kabely, např.:

miniSAS kabely

Externí SAS kabely lze pořídit kolem 1000 Kč, např.:

Pokud dojdou v SAS expanderu porty, lze další servery připojovat přes ethernet (iSCSI), ale pak je potřeba nevytvořit na ethernetu úzké hrdlo - je potřeba jednotlivé iSCSI disky exportovat z více strojů a za tímto účelem použít [mapper Multipath IO s load balancing].

Použití řadičů SATA

Řadiče SATA do PCI(e) se dnes vyrábějí max. 4 portové. Budete potřebujete víc než 4 další porty a nebudete mít volné PCI sloty, můžete využít Port Multiplier.

SATA port multipliers

Úspěšná story s Port multipliers máte zde: http://blog.backblaze.com/2009/09/01/petabytes-on-a-budget-how-to-build-cheap-cloud-storage/

Port multiplier můžete v ČR koupit např.

Oba produkty jsou určeny pro externí disková pole (tj. ne do PC k připojení k základní desce). Už podle ceny vidíte, že do PC se spíš vyplatí strčit nějaký PCI(e) řadič.

Oba tyto produkty budou fungovat pouze s řadičem, který má v tomto seznamu https://ata.wiki.kernel.org/index.php/SATA_hardware_features ve sloupečku "PMP" hodnotu "yes". Ve sloupečku "PMP SM" by pak měla být hodnota "FBS".

Např.:


Řadiče, které podporují jenom PMP pouze přes CBS:


Řadiče, které PMP nepodporují vůbec:

Skříně

 • SuperMicro včetně SAS expanderů: V dokumentaci najdete i příklady zapojení - viz manuál k SAS-826EL nebo manuál ke skříni SC846. Ceny najdete např. zde.
  • SuperChassis 826E2-R800LPV - 2U, 12 hotswap disků, 2x 28 port SAS expander. Ceny viz zde:
   • ve verzi E1 (single channel = 1x expander chip) od 22tis. Kč vč. DPH
   • ve verzi E2 (dual channel = 2x expander chip) od 26tis. Kč vč. DPH. Dual channel nemá asi smysl, pokud nemáte dual channel SAS disky.
  • SuperChassis 933E2-R760 - 3U, 15 hotswap disků, 2x 28 port SAS expander. Ceny viz zde:
   • ve verzi E1 (single channel = 1x expander chip) od 25.5tis. Kč vč. DPH
   • ve verzi E2 (dual channel = 2x expander chip) od 28.8tis. Kč vč. DPH.
  • SuperChassis 846E16-R1200B - 4U, 24 hotswap disků. Ceny viz zde:
   • ve verzi E1 (single channel = 1x expander chip) od 31.6tis. Kč vč. DPH
   • ve verzi E2 (dual channel = 2x expander chip) od 36.2tis. Kč vč. DPH.
 • Norco RPC-4020, od 264 USD - skříň s 20 hotswap disky s nejlepším poměrem "cena/hotswap slot", bez SAS expanderu (backplane má 20 SATA konektorů), fotodokumentace a pokec je zde. Ve zkratce - je to levné, ale konstrukce je jako z papíru, na fotkách je to nejvíc vidět u rámečků disků. 20 konektorů se dá snadno "nakrmit" např. z výše uvedeného SAS expanderu HP.

Odkazy