NAS: Porovnání verzí

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Řádek 26: Řádek 26:
Budete potřebujete víc než 4 další porty a nebudete mít volné PCI sloty, můžete využít Port Multiplier.
Budete potřebujete víc než 4 další porty a nebudete mít volné PCI sloty, můžete využít Port Multiplier.


===Port multipliers===
===SATA port multipliers===
Úspěšná story s Port multipliers máte zde:
Úspěšná story s Port multipliers máte zde:
http://blog.backblaze.com/2009/09/01/petabytes-on-a-budget-how-to-build-cheap-cloud-storage/
http://blog.backblaze.com/2009/09/01/petabytes-on-a-budget-how-to-build-cheap-cloud-storage/

Verze z 27. 11. 2010, 08:42

aneb jak postavit levně Network Attached Storage

Hotová řešení

Nejsou levná. Podobný systém se 4mi nebo 5ti disky jako Synology-DS509 dokážete postavit za poloviční cenu. Systémy velkých RAID polí dokážete postavit za řádově menší cenu. Chce to ale být dobrý kamaárd s Googlem a zorientovat se v problematice. Tato stránka tu orientaci trochu urychlí.

Použití řadičů SAS

Řadiče SAS se dělají 4 i 8 portové.

Např.:

SAS řadiče nelze připojit k SATA multiplier-u, protože [1]:

"SAS operates similar to FC, where a target device or host has a WWPN (World Wide Public Name.) Each device has it's own unique WWPN. SATA does not provide a WWPN or any mechanism for a WWPN. An Interposer translates a blind SATA target into a named WWPN target. This is the requirement for mixing SATA and SAS on the same controller or bus. Understand, the WWPN requirement goes around with a direct attachment, but returns with multi-port SATA (e.g. IBM EDDM) or anything which may interfere with the "direct" connection, very specifically multi-lane connectors."

SAS exapnders

Porty SAS řadiče lze rozšířit přes SAS expander, např. HP SAS Expander Card za 9600 Kč. Popis je zde, cena se zdá vysoká, ale za 32 portů SAS2 (!!6Gbit!!) je naprosto odpovídající - 300 Kč/port je stejné jako u 4 port SATA PCIe řadičů, s tím, že zde máte SAS switch, do kterého lze připojit i více různých počítačů - tj. můžete vytvořit společné diskové pole pro více serverů, můžete tvořit failover (každý server bude připojen ke 2ma diskovým polím) atd - samozřejmě omezením je max. povolená délka externího SAS kabelu.

Použití řadičů SATA

Řadiče SATA do PCI(e) se dnes vyrábějí max. 4 portové. Budete potřebujete víc než 4 další porty a nebudete mít volné PCI sloty, můžete využít Port Multiplier.

SATA port multipliers

Úspěšná story s Port multipliers máte zde: http://blog.backblaze.com/2009/09/01/petabytes-on-a-budget-how-to-build-cheap-cloud-storage/

Port multiplier můžete v ČR koupit např.

Oba produkty jsou určeny pro externí disková pole (tj. ne do PC k připojení k základní desce). Už podle ceny vidíte, že do PC se spíš vyplatí strčit nějaký PCI(e) řadič.

Oba tyto produkty budou fungovat pouze s řadičem, který má v tomto seznamu https://ata.wiki.kernel.org/index.php/SATA_hardware_features ve sloupečku "PMP" hodnotu "yes". Ve sloupečku "PMP SM" by pak měla být hodnota "FBS".

Např.:


Řadiče, které podporují jenom PMP pouze přes CBS:


Řadiče, které PMP nepodporují vůbec:

Odkazy

http://www.pc-pitstop.com/sata_raid_controllers/esatapcie4.asp https://ata.wiki.kernel.org/index.php/Sata_sil24 http://www.pc-pitstop.com/sas_expanders/

http://wiki.slfree.net/index.php/Fujitsu_PRIMERGY_TX200