Směrnice pro provoz pracovních skupin

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Motivace vzniku pracovních skupin

  1. Jednotliví členové Správní rady nemusí rozumět všemu, co se ve sdružení děje. Např. člověk, který se zabývá výhradně kulturou, těžko může posoudit nutnost/vhodnost/správnost nějaké investice do sítě sdružení. Řešením je založení Pracovních skupin, které budou fungovat jako poradní orgán Správní rady
  2. Aktivace schopných lidí, ochotných pracovat pro sdružení neziskově. Přestože takoví lidé ještě nevymřeli a přestože ve sdružení pro ně máme hromady práce, Správní rada, která je sama složená z dobrovolníků s velmi omezeným časem, nemá kapacitu na to, aby do činnosti sdružení tyto lidi mohla neustále zapojovat. Řešením je založení Pracovních skupin, které budou fungovat i jako výkonný orgán, tj.: pracovní skupina si vymyslí akci, předloží popis+rozpočet, SR ji schválí, přiklepne peníze na projektový účet a na konci zkontroluje, zda vše proběhlo OK.

Pravidla činnosti Pracovních skupin

Jak jako se zvětšuje členská základna Sdružení, tak se rozšiřují i formy činnosi. Každá z činností si klade konkrétní cíle a proto je zde tendence tyto cíle separovat do samostatných objektů (pracovních skupin) , které je budou naplňovat.

Zřízení a zánik

Zřizovatelem Pracovní skupiny je Správní rada. Při zřízení pracovní skupiny jsou definovány její cíle a způsob financování. Pracovní skupina zaniká rozhodnutím Správní rady nebo rozhodnutím kvalifikované většiny svých členů.

Práva a povinnosti

Pracovní skupina formálně existuje jen v rámci Sdružení a nemá žádná práva za Sdružení navenek jednat.

Vyjímkou jsou jednotlivci (řádní členové Sdružení), kteří od Správní rady obdrží Plnou moc jednat v určených záležitostech. Například v pracovní skupině zabývající se kulturou, může Správní rada zplnomocnit jejího člena jako jednatele k "jednání s kapelami" a takový člen bude mít právo podepisovat náležité smlouvy.

Hospodaření Pracovní skupiny

  1. Pracovní skupina hospodaří samostatně s příjmy, které plynou z její činnosti.
  2. Členové Pracovní skupiny mohou pro realizaci akcí použít své osobní kreditní účty. V takovém případě Pracovní skupina může použít "akcionářský model" - tj. pokud člen vloží do akce obnos z kreditního účtu, získá v případě kladného výsledku na svůj kreditní účet ekvivalentní podíl na zisku z akce.
  3. Rozhodnutím Správní rady sdružení vloží do jednotlivých akcí finanční částku jako spoluúčast, za kterou sdružení může požadovat ekvivalentní podíl na zisku z akce.
  4. Pracovní skupina má právo v rámci své činnosti, žádat po vedení sdružení půjčku na dobu určitou. Například pracovní skupina Kultura pořádá kulturní akci a na pokrytí počátečních nákladů nemá dostatek prostředků, pak má právo zažádat o zápůjčku určité sumy (na základě rozpočtu kulturní akce). Sdružení by mělo půjčku poskytnout, pokud tomu nebrání špatná finanční situace sdružení.

Účetnictví

Pracovní skupina má povinnost vést účetnictví ve FreeNetIS-u.

Pravidla pro vedení účetnictví stanoví Hospodář sdružení na základě zkušeností z prvních akcí, realizovaných Pracovními skupinami.

Každopádně ale platí, že náklady, vzniklé při realizaci akcí, Pracovní skupina musí evidovat dle českých účetních standardů.

Náklady, které nebudou podloženy správným účetním dokladem, sdružení neuhradí (=členové Pracovní skupiny je zaplatí "ze svého")!

Členství v Pracovní skupině

Zájemci o členství v Pracovní skupině své členství nejdříve pečlivě uváží, protože:

  • Pracovní skupina není forum pro hospodské plky a remcání. Slovo "Pracovní" v názvu jasně říká, že úkolem skupiny je pracovat
  • Správní rada sice poskytuje Pracovní skupině část svých zodpovědností a pravomocí, Správní rada tím ale není zbavena svojí výhradní zákonné zodpovědnosti za celé sdružení. Důležitým požadavkem na člena Pracovní skupiny proto je "schopnost konstruktivní spolupráce se Správní radou".

Pravidla pro členství v Pracovní skupině

  1. Členství v pracovní skupině schvaluje Správní rada
  2. Členem prac. skupiny může být člen sdružení, který nemá záporný kredit a je schopen prokázat, že v minulosti vykonal dostatečnou dobrovolnou činnost ve prospěch sdružení (viz. výkazy ve Freenetis-u, které jsou schváleny Správní radou).
  3. Správní rada může schválit i členství člena, který výše uvedený požadavek nesplňuje, takový člen pak ale nemá v Pracovní skupině hlasovací právo, dokud výše uvedený požadavek nesplní.
  4. Vstupem do pracovní skupiny se její člen zavazuje podílet se na plnění všech závazků, které vznikly rozhodnutím této pracovní skupiny.
  5. Ukončení členství v pracovní skupině nastane
    1. rozhodnutím člena, ale je účinné ke dni vyrovnání závazků z členství v pracovní skupině vyplývajících, vyjma závazků vzniklých po rozhodnutí člena o ukončení členství,
    2. vyloučením z rozhodnutí pracovní skupiny při neplnění závazků vyplývajících z členství v pracovní skupině.

Návrh definice pracovní skupiny pro stanovy

Pracovní skupiny

  • Pro naplňování konkrétních cílů může správní rada zřídit pracovní skupinu, která svojí činností tento cíl naplňuje.
  • Do pracovní skupiny vstoupí řádný člen Sdružení na základě vlastního rozhodnutí. O členství nového člena v pracovní skupině rozhodují stávající členové pracovní skupiny hlasováním prostou většinou. Členství v pracovní skupině vzniká ke dni kdy bylo provedeno platné hlasování.
  • Vstupem do pracovní skupiny se její člen zavazuje podílet se na plnění všech závazků, které vznikly rozhodnutím této pracovní skupiny.
  • Ukončení členství v pracovní skupině nastane
  1. rozhodnutím člena, ale je účinné ke dni vyrovnání závazků z členství v pracovní skupině vyplývajících, vyjma závazků vzniklých po rozhodnutí člena o ukončení členství,
  2. vyloučením z rozhodnutí pracovní skupiny, při neplnění závazků vyplývajících z členství v pracovní skupině.
  • Pracovní skupina zaniká rozhodnutím správní rady, pokud není při zřízení pracovní skupiny stanoveno jinak.