NAS: Porovnání verzí

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Řádek 39: Řádek 39:
*[http://www.atcomp.cz/zbozi/hp-sas-expander-card/detail.aspx?p=z:148001&page=2-obchodni-parametry HP SAS Expander Card] za 9600 Kč. [http://www.storageforum.net/forum/showthread.php?t=8012 Popis je zde]
*[http://www.atcomp.cz/zbozi/hp-sas-expander-card/detail.aspx?p=z:148001&page=2-obchodni-parametry HP SAS Expander Card] za 9600 Kč. [http://www.storageforum.net/forum/showthread.php?t=8012 Popis je zde]
**cena se zdá vysoká, ale za 32 portů SAS2 (!!6Gbit!!) je naprosto odpovídající - 300 Kč/port je stejné jako u 4 port SATA PCIe řadičů, s tím, že zde máte SAS switch, do kterého lze připojit i více různých počítačů - tj. můžete vytvořit společné diskové pole pro více serverů, můžete tvořit failover (každý server bude připojen ke 2ma diskovým polím) atd - samozřejmě omezením je max. povolená délka externího SAS kabelu.
**cena se zdá vysoká, ale za 32 portů SAS2 (!!6Gbit!!) je naprosto odpovídající - 300 Kč/port je stejné jako u 4 port SATA PCIe řadičů, s tím, že zde máte SAS switch, do kterého lze připojit i více různých počítačů - tj. můžete vytvořit společné diskové pole pro více serverů, můžete tvořit failover (každý server bude připojen ke 2ma diskovým polím) atd - samozřejmě omezením je max. povolená délka externího SAS kabelu.
**SAS expander nepotřebuje základní desku - z PCIe slotu používá jenom napájení. Místo základní desky jej můžete napájet pomocí této destičky: [http://www.orbitmicro.com/global/pe-2sd1-r10-p-9375.html 2-slots 1U Backplane with 1x PCIe (x16) Slot,  Part Number: PE-2SD1-R10, SKU Number: 9375] za 38 USD. Nějaká levná základní deska s PCIex16 použitá pro napájení expanderu by také nebyla špatná, může totiž sloužit jako můstek mezi diskovým polem a ethernetem. V takovém případě by to ale chtělo aspoň 2 Gbit ethernet rozhraní, protože ethernet je zde úzkým hrdlem.
**SAS expander nepotřebuje základní desku - z PCIe slotu používá jenom napájení. Místo základní desky jej můžete napájet pomocí této destičky: [http://www.orbitmicro.com/global/pe-2sd1-r10-p-9375.html 2-slots 1U Backplane with 1x PCIe (x16) Slot,  Part Number: PE-2SD1-R10, SKU Number: 9375] za 38 USD. Nějaká levná základní deska s PCIex16 použitá pro napájení expanderu by také nebyla špatná, může totiž sloužit jako můstek mezi diskovým polem a ethernetem. V takovém případě by to ale chtělo aspoň 2x Gbit ethernet rozhraní, ještě lépe 4xGbit, protože ethernet je zde úzkým hrdlem - viz
*[]
*[]
   
   

Verze z 27. 11. 2010, 12:40

aneb jak postavit levně Network Attached Storage

Hotová řešení

Nejsou levná. Podobný systém se 4mi nebo 5ti disky jako Synology-DS509 dokážete postavit za poloviční cenu. Systémy velkých RAID polí dokážete postavit za řádově menší cenu. Chce to ale být dobrý kamaárd s Googlem a zorientovat se v problematice. Tato stránka tu orientaci trochu urychlí.

Řešení "Urob si sám" (Do It Yourself)

Export disků přes iSCSI

iSCSI je protokol nad TCP/IP, který umožňuje připojit externí disky přes ethernet tak, že se chovají jako "vlastní".

Jediná alternativa k iSCSI je iSCSI je ATA over Ethernet - jednodušší protokol, který sice není standardizován, ale můžete s ním dosáhnout většího výkonu a menší zátěže CPU.

Základním předpokladem je hodně tlustý ethernet link ke stroji NAS. Protože 10Gbit ethernet je zatím šíleně drahý, jsme odkázaní na Gbit ethernet a linux ethernet bonding, k tomu ale musíte mít dostatek síťových karet - pro každý klientský stroj alespoň jednu. Pokud vám pro externí karty nestačí PCIe sloty, použijte dual nebo quad port karty: Serverový adapter INTEL PRO 1000 PT - Dual Port Server Adapter - 3431 Kč vč. DPH Síťová karta Intel Gigabit ET, 4x PCIe, Quad Port Server Adapter, bulk 9496 Kč vč. DPH

Jak vidíte, je "tlustý ethernet" na straně NAS velmi drahá záležitost: pokud máte na mainboardu pouze 1 Gbit kartu a pouze 1 volný PCIe slot, pak za kapacitu 5Gbit/s na straně NAS zaplatíte 9500 Kč!

Cenově mnohem výhodnější je spojit NAS se servery pomocí řadičů SAS a SAS expanderu.

Použití řadičů SAS

Řadiče SAS se dělají 4 i 8 portové.

Např.:

Porty SAS řadiče lze rozmnožit pomocí SAS expanderů. Řadiče SAS nelze připojit k SATA multiplier-u, protože [1]:

"SAS operates similar to FC, where a target device or host has a WWPN (World Wide Public Name.) Each device has it's own unique WWPN. SATA does not provide a WWPN or any mechanism for a WWPN. An Interposer translates a blind SATA target into a named WWPN target. This is the requirement for mixing SATA and SAS on the same controller or bus. Understand, the WWPN requirement goes around with a direct attachment, but returns with multi-port SATA (e.g. IBM EDDM) or anything which may interfere with the "direct" connection, very specifically multi-lane connectors."

SAS expanders

Porty SAS řadiče lze rozšířit přes SAS expander, např.

  • HP SAS Expander Card za 9600 Kč. Popis je zde
    • cena se zdá vysoká, ale za 32 portů SAS2 (!!6Gbit!!) je naprosto odpovídající - 300 Kč/port je stejné jako u 4 port SATA PCIe řadičů, s tím, že zde máte SAS switch, do kterého lze připojit i více různých počítačů - tj. můžete vytvořit společné diskové pole pro více serverů, můžete tvořit failover (každý server bude připojen ke 2ma diskovým polím) atd - samozřejmě omezením je max. povolená délka externího SAS kabelu.
    • SAS expander nepotřebuje základní desku - z PCIe slotu používá jenom napájení. Místo základní desky jej můžete napájet pomocí této destičky: 2-slots 1U Backplane with 1x PCIe (x16) Slot, Part Number: PE-2SD1-R10, SKU Number: 9375 za 38 USD. Nějaká levná základní deska s PCIex16 použitá pro napájení expanderu by také nebyla špatná, může totiž sloužit jako můstek mezi diskovým polem a ethernetem. V takovém případě by to ale chtělo aspoň 2x Gbit ethernet rozhraní, ještě lépe 4xGbit, protože ethernet je zde úzkým hrdlem - viz
  • []


Pro připojení více serverů k SAS expanderu stačí osadit do case expanderu konektory pro externí SAS kabely, např.:

Externí SAS kabely lze pořídit kolem 1000 Kč, např.:

Pokud dojdou v SAS expanderu porty, lze další servery připojovat přes ethernet (iSCSI), ale pak je potřeba nevytvořit na ethernetu úzké hrdlo - je potřeba jednotlivé targets exportovat z více strojů a za tímto účelem použít Linux mapper Multipath IO s load balancing.

Použití řadičů SATA

Řadiče SATA do PCI(e) se dnes vyrábějí max. 4 portové. Budete potřebujete víc než 4 další porty a nebudete mít volné PCI sloty, můžete využít Port Multiplier.

SATA port multipliers

Úspěšná story s Port multipliers máte zde: http://blog.backblaze.com/2009/09/01/petabytes-on-a-budget-how-to-build-cheap-cloud-storage/

Port multiplier můžete v ČR koupit např.

Oba produkty jsou určeny pro externí disková pole (tj. ne do PC k připojení k základní desce). Už podle ceny vidíte, že do PC se spíš vyplatí strčit nějaký PCI(e) řadič.

Oba tyto produkty budou fungovat pouze s řadičem, který má v tomto seznamu https://ata.wiki.kernel.org/index.php/SATA_hardware_features ve sloupečku "PMP" hodnotu "yes". Ve sloupečku "PMP SM" by pak měla být hodnota "FBS".

Např.:


Řadiče, které podporují jenom PMP pouze přes CBS:


Řadiče, které PMP nepodporují vůbec:

Skříně

Odkazy

http://www.pc-pitstop.com/sata_raid_controllers/esatapcie4.asp https://ata.wiki.kernel.org/index.php/Sata_sil24 http://www.pc-pitstop.com/sas_expanders/

http://wiki.slfree.net/index.php/Fujitsu_PRIMERGY_TX200