Wi-Fi na cestách

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Jak využít Wi-Fi na cestách?

Většina dnešních moderních notebooků má již integrovanou Wi-Fi síťovou kartu. Pokud tedy uvažujete o koupi notebooku a chcete využívat bezdrátový přenos dat či připojení k Internetu, měli byste Wi-Fi kompatibilitu zahrnout do svých požadavků.


Schema.gif


Jestliže vlastníte notebook, který v sobě nemá integrováno žádné Wi-Fi zařízen, stačí koupit přídavnou Wi-Fi kartu pro PCMCIA slot nebo externí zařízení připojitelné k USB. Pro uživatele PDA je na trhu Compact Flash karta s integrovaným Wi-Fi čipem.

Pak už jen stačí najít veřejnou Wi-Fi síť, k níž se můžete připojit. Veřejně Wi-Fi sítě se stávají běžným doplňkem velkých měst po celém světě. Otevřené internetové kavárny, letiště, hotely – tam všude se začíná objevovat možnost připojení k bezdrátovým sítím s Wi-Fi konektivitou. S Wi-Fi sítěmi se však můžete setkat i na běžných veřejných prostranstvích, v konferenčních či výstavních centrech, prostě všude tam, kde se obvykle shromažďují lidé.

Některé bezdrátové sítě vyžadují, abyste si ručně nakonfigurovali přístupové připojení, jiné vám přidělí automaticky IP adresu a přístup k Internetu získáte takřka okamžitě. Uvedené údaje samozřejmě platí pouze za předpokladu, že vlastníte Wi-Fi síťovou kartu a máte ji správně nainstalovanou.


Stanice.jpg


Některé vysoké školy a univerzity či firmy poskytují bezdrátový přístup návštěvníkům a hostům ve svých areálech bezplatně (sponzorovaně). Příkladem budiž třeba od října loňského roku nainstalovaný přípojný bod společnosti Globe Internet dostupný v Praze 6 Na Petřinách nebo zkušební provoz studentské Wi-Fi sítě v Brně v areálu Matematicko-fyzikálního ústavu FEI na ulici Technická.

Domácí Wi-Fi

Jestliže si chcete pořídit vlastní Wi-Fi síť doma společně se svými známými ze sousedství, je mezi vámi dobrá přímá viditelnost a nejste od sebe vzdáleni více než 1 km, stačí vám k zasíťování jeden kvalitní Access Point se všesměrovou anténou. S největší pravděpodobností jej umístíte u toho, kdo bydlí uprostřed nebo vlastní nejlepší připojení k Internetu. Všichni ostatní, kteří budou v dosahu signálu, musí nakoupit jen Wi-Fi síťové karty pro slot PCI a případně ještě investují do směrové antény, pokud nejsou v úplné blízkosti a chtějí silný signál a vyšší rychlost.

Jste-li k sobě blíže než sto metrů a nepoužíváte mobilní zařízení jako notebook či kapesní počítač, může být pro vás výhodnější instalace normální „kabelové“ UTP sítě. Porovnáním výhod a nevýhod drátové nebo bezdrátové sítě, včetně cenových relací se už podrobněji zabýval předcházející článek o domácích sítích.

Nejlevnější Wi-Fi směrovače zvládnou připojit vzduchem 30 až 60 počítačů , ty dražší až 254. Protože se však celková přenosová kapacita dělí mezi jednotlivé počítače, nemá větší počet připojení než zmíněných 254 smysl.