Vychytávky a postřehy v Kubuntu

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Na tuto stránku budu psát svoje postřehy s aktuální verzí Kubuntu, kterou používám vedle Windows na notebooku. To už ale neplatí, protože jsem přešel na klasické Ubuntu, které je mnohem vyladěnější a vychytanější.

Co je vhodné udělat po instalaci Kubuntu

Já jsem zvyklý klikem myši vybírat a dvojklikem spouštět programy nebo otevírat složky. Proto si výchozí jednoklikací nastavení změním. Běžte do "Nastavení systému" a na kartě "Obecné" zvolte "Klávesnice a myš". Klikněte na "Myš" a v kartě "Obecné" zvolte volbu "Dvojité kliknutí otevírá soubory a adresáře (první vybírá)".

Nefunguje zápis na NTFS disky

Tohle si mi stalo po upgradu na vyšší verzi Kubuntu, například ve Firefoxu nešlo stahovat soubory na NTFS disk. Pomocí příkazu df si zjistěte vaše přípojené disky. Pak zadejte příkazy

sudo umount /media/disk
sudo mount /dev/sdaX /media/disk -t ntfs -o uid=1000,gid=1000,umask=000

kde v sdaX za X dosaďte číslo vašeho disku, které jste zjistili pomocí df. Trvalé řešení spočívá v editaci souboru /etc/fstab, například:

/dev/sda5 /media/disk ntfs-3g uid=1000,gid=1000,umask=000,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0
/dev/sda1 /media/windows ntfs-3g uid=1000,gid=1000,umask=000,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0

Tímto způsobem bude zajištěno automatické připojení ntfs disků s právy prvního uživatele (id 1000) automaticky po startu linuxu.

Změna názvu připojovaného NTFS disku

Po instalaci Ubuntu je NTFS disk pojmenovaný nějakým hrozným číslem. Pro přejmenování je třeba nainstalovat balíček

sudo apt-get install ntfsprogs

a následně je možné disky přejmenovat, například

sudo ntfslabel /dev/sda1 windows

Disk musí být odpojený, aby šel přejmenovat.

Blokované aktualizace

Při aktualizaci systému mě občas otravují blokované aktualizace. Dá se jich bavit snadno, stačí upgradovat v příkazové řádce pomocí

sudo aptitude safe-upgrade

Obnovení grubu

Používám zároveň Linux i Windows. Když občas přeinstaluju Windows, tak nová instalace přemaže linuxový zavaděč v MBR (Master Boot Sector) disku. Dobrý návod na toto je na ubuntu.cz

Promázání .svn

Promazání složky od .svn řídících složek jde udělat pomocí

rm -rf `find . -type d -name .svn`

Užitečné klávesové zkratky v KDE

Ctrl+Esc správce úloh

Ctrl+Alt+k přepínání klávesnice česká/anglická

Alt+Tab přepínání oken

Ctrl+Alt+F2 systémová konzole

Užitečné klávesové zkratky v Gnome

Pro přepínání klávesnice anglická/česká je nejlepší si nastavit zkratku Alt+Shift, stejně jak je člověk zvyklý z Windows.

Jak vypnout zvuk před přihlášením v Gnome

Obvykle vypínám zvuky v systému, protože jsou k ničemu a na přednáškách a jinde na veřejnosti ruší. Nechápu proč, ale když vypnete zvuky systému v Systém->Volby->Zvuk, tak stejně se vám při náběhu přihlašovací obrazovky ozve otravný zvuk bubnů a nejde nikde v menu najít, jak se ho zbavit. Zkoušel jsem podle návodů ještě vypnout démona "Gnome Login Sound", ale nepomohlo to. Tady je řešení:

sudo -u gdm gconftool-2 --set /desktop/gnome/sound/event_sounds --type bool false

Je to škoda, že stále není možné kompletně ovládat linux pohodlně přes klikací prostředí. Nutností hledat řešení a učit se podobné postupy se linux podle mě připravuje o nové uživatele a zájemce o opensource.

Jak smazat stará jádra

Po delším používání se začnou hromadit stará jádra systému a zabírají místo v nabídce Grubu i na disku. Zbavit se jich je poměrně jednoduché, ale doporučuji tohle dělat jen pokročilejším uživatelům, kteří jsou si jistí, že už ta jádra určitě nebudou potřebovat. Pro začátek je třeba zjistit, jaká jádra vůbec v systému máme:

ls /boot | grep vmlinuz

Můžeme dostat například tohle:

vmlinuz-2.6.31-14-generic
vmlinuz-2.6.31-19-generic
vmlinuz-2.6.31-20-generic

Řekněme, že se chceme zbavit jádra 2.6.31-14. Spustíme

sudo aptitude

a otevřeme vyhledávání stiskem lomítka /. Tato čtyři čísla oddělená dvěma tečkama a jednou pomlčkou zadáme a vyhledáme odpovídající balíky. Stiskem minus - označíme balík ke smazání. Stiskem n hledáme další balík a opět ho označíme ke smazání. Po skončení zmáčkneme g, objeví se rekapitulace změn, potvrdíme ji dalším stiskem g.