Spojení vrstev

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Vysvětlili jsme zatím k čemu slouží dvě vrstvy, ale ještě nevíme, jak se k ním chovají routery případně switche. Pokud jde o switche, tak pokud nemají pokročilejší logiku, tak s paketem nic nedělají, přečtou si MAC adresu cíle a pošlou celý paket na ten správný port v nezměněném stavu. Switche mají přehled o každé MAC adrese v síti. Jednoduché SOHO switche nedisponují velkou pamětí a ta může často dojít. Častěji ovšem narazíme na některé domácí switche nebo WiFi routery se switchem, které umí na jeden port připojit pouze jedno zařízení a ne další switch. Mají v paměti pouze jedno místo na jeden cíl.

Routery už to mají složitější, musí každý paket rozebrat a podle toho ho zpracovat. Všechny vrstvy spojené do sebe cestují jako balík dat oblepený hlavičkami, podobně jako tomu je na obrázku. vrstvy

Když se tento balík dává dohromady, vezmou se data z aplikační vrstvy, před ty se nalepí hlavička s informacemi transportní vrstvy, před ní síťové vrstvy a úplně na začátek se dají informace z linkové vrstvy. Takovýto balík bitů je schopný cestovat přes celý svět.

Když tento balík dorazí na router, tak ten z něj odlepí informace z linkové vrstvy, protože ty se pravděpodobně nahradí novými. Děje se tomu proto, že router je zařízení, které spojuje lokální segmenty sítě a v těchto segmentech neexistuje společné adresování.