Bezdrátové připojení k síti

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Zařízení pro bezdrátové připojení k síti se dělí na 2 základní typy:

  • WiFi karty s rozhraním PCI, miniPCI, USB
  • Samostatná WiFi zařízení – “krabičky”

Obecně vzato, pro bezdrátové připojení k síti doporučujeme použít zařízení, založené na čipových sadách Prism, Atheros nebo Intel, jejichž výhodou je:

  • 1. bezproblémový chod díky kvalitním ovladačům. U čipových sad jiných výrobců (Realtek, Dlink, …) a obecně u mnoha zařízení nižší cenové kategorie byla zaznamenána řada problémů, kvůli kterým není možné poskytovat uživatelům těchto zařízení plnou podporu při řešení případných potíží se sítí.
  • 2. možnost regulace vysílacího výkonu – při připojení externích antén se ziskem > 12 dB je potřeba stáhnout vysílací výkon karty tak, aby nebyly překročeny limity vysílacího výkonu, dané VO ČTÚ. Naprostá většina zařízení, prodávaných na našem trhu, ale regulaci vysílacího výkonu v režimu “klient” nepodporuje! Čestnou výjimkou jsou právě zařízení s čipsety Prism, Atheros a Intel – i když také u některých výrobků, založených na těchto čipových sadách, nemusí být regulace podporována na straně SW ovladačů daného zařízení.

Příklady bezproblémových karet s rozhraním PCI nebo MiniPCI:

  • ZCOM XI 626 (čipset Prism)
  • Všechny karty založené na čipsetu Atheros 5213
  • Karty s čipsetem Intel PRO/Wireless 2100B nebo 2200BG (velmi často osazované do notebooků)

Uvedené karty umožňují (při použití patřičného ovládacího SW) regulovat vysílací výkon, tzn. při zmenšení vysílacího výkonu je možné k nim připojit antény se ziskem > cca 12dB. Ovladače těchto karet umožňují také nastavení používání mechanismu RTS/CTS, který řeší problém skrytých uzlů (viz 7.1.2 – „Problém skrytých uzlů“).