Přihlášení do sítě: Porovnání verzí

Z Wiki UnArt Slavičín
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
*[[PPPTP(VPN)]]
'''Protokoly PPTP (VPN) a PPPoE'''
*[[PPPoE]]
Rozdíly mezi oběma protokoly jsou následující:
* PPTP poskytuje šifrování všech příchozích i odchozích dat uživatele. PPPoE šifruje pouze komunikaci při přihlašování. Důsledkem je větší přenosová rychlost PPPoE (šifrování všech přenášených dat u PPTP zabírá poměrně značný výpočetní výkon jak na straně uživatelova počítače, tak na straně serveru)
* PPPoE pracuje nad fyzickou vrstvou Ethernet, PPTP nad vrstvou IP. Důsledky jsou následující:
**1. komunikace PPPoE projde pouze přes routery, která mají instalováno rozšíření „PPPoE relay“. Naprostá většina routerů v síti internet takovéto rozšíření nemá, proto jedinou možností pro přihlášení do sítě z vnějšího internetu je protokol PPTP.
**2. Pro zřízení připojení k serveru PPTP je potřeba znát jeho IP adresu. U serveru PPPoE není IP adresa potřeba, protože PPPoE nepracuje nad vrstvou IP; při nastavení připojení PPPoE je ovšem nutné uvést správný „Název služby (service name)
* při výběru vhodného přihlašovacího protokolu se řiďte následujícími pravidly:
**1. Chcete se přihlásit do sítě projektu z vnějšího internetu? Volte PPTP
**2. Chcete se přihlásit s vnitřní sítě a přenášet data rychleji? Volte PPPoE
**3. Chcete poslat důležitý mail s citlivými informacemi a nemáte k dispozi SMTP server, umožňující šifrování? Volte PPTP


Před prvním přihlášením pomocí obou protokolů je nutné nejdříve správně toto připojení nastavit. Postup pro Windows XP je popsán v následujících odstavcích:


Přihlašovací údaje do sítě lze získat:
*[[PPTP(VPN)]]
* od provozovatele sítě (viz kapitola 6.1 – „Jak na to“)
*[[PPPoE]]
* pro bezplatné, ale omezené připojení mohou turisté a návštěvníci partnerských obcí získat přihlašovací údaje v místech s veřejně přístupným internetem (viz 6.4 – „Připojení pro turisty a návštěvníky obce“), popř. automaticky, pokud vlastní elektronický podpis.
*[[Automatické připojení k VPN nebo PPPoE]]
* partneři projektu mají přihlašovací údaje přiděleny automaticky
 
Přihlášení do sítě je možné s využitím protokolů PPTP (VPN) a PPPoE.

Aktuální verze z 6. 3. 2008, 01:53

Protokoly PPTP (VPN) a PPPoE Rozdíly mezi oběma protokoly jsou následující:

  • PPTP poskytuje šifrování všech příchozích i odchozích dat uživatele. PPPoE šifruje pouze komunikaci při přihlašování. Důsledkem je větší přenosová rychlost PPPoE (šifrování všech přenášených dat u PPTP zabírá poměrně značný výpočetní výkon jak na straně uživatelova počítače, tak na straně serveru)
  • PPPoE pracuje nad fyzickou vrstvou Ethernet, PPTP nad vrstvou IP. Důsledky jsou následující:
    • 1. komunikace PPPoE projde pouze přes routery, která mají instalováno rozšíření „PPPoE relay“. Naprostá většina routerů v síti internet takovéto rozšíření nemá, proto jedinou možností pro přihlášení do sítě z vnějšího internetu je protokol PPTP.
    • 2. Pro zřízení připojení k serveru PPTP je potřeba znát jeho IP adresu. U serveru PPPoE není IP adresa potřeba, protože PPPoE nepracuje nad vrstvou IP; při nastavení připojení PPPoE je ovšem nutné uvést správný „Název služby (service name)“
  • při výběru vhodného přihlašovacího protokolu se řiďte následujícími pravidly:
    • 1. Chcete se přihlásit do sítě projektu z vnějšího internetu? Volte PPTP
    • 2. Chcete se přihlásit s vnitřní sítě a přenášet data rychleji? Volte PPPoE
    • 3. Chcete poslat důležitý mail s citlivými informacemi a nemáte k dispozi SMTP server, umožňující šifrování? Volte PPTP

Před prvním přihlášením pomocí obou protokolů je nutné nejdříve správně toto připojení nastavit. Postup pro Windows XP je popsán v následujících odstavcích: