ICMP a ARP
Důležitými součástmi protokolů IPv4 a v6 je protokol ARP a ICMP. ARP je již s IPv6 minulostí, protože jeho funkci přebírá ICMP.
ARP protokol se nachází nastejné úrovni jako linková hlavička, na místě síťové vrstvy, a slouží k získávání MAC adres patřících IP adrese. V praxi to funguje tak, že když na nějaké zařízení chce odeslat paket pro konkrétní IP adresu, musí si k ní zjistit MAC adresu. Nejdříve se koukne do routovací tabulky, aby věděl, na kterém rozhraní se má snažit o získání informace. Poté rozešle zprávu do sítě ve znění "kdo má tuto IP adresu". Pokud někdo odpoví, tak rovnou svou MAC adresou a komunikace může pokračovat. Pokud ne, komunikace tím končí, protože zařízení neví, kam s paketem dál.
ICMP je na tom podobně jako ARP a je nalepené na místě IP hlavičky. Slouží převážně k jednoduchému řízení toku IP paketů po síti, k ladění a hlavně k oznamování chyb. Řízení paketů je pouze velmi jednoduché a můžeme si ho všimnout, pokud například zadáme jako bránu počítač, který bránou není, ale je na stejné podsíti a informace o bráně má správné. Díky komunikaci zařízení přes protokol ICMP se jádro dozví o skutečné adrese brány. Ladění známe ve formě programu ping, kdy se odesílá tzv. ICMP echo a druhá strana vrací odpověď. Oznamování chyb oceníme například při nedosažitelnosti cíle, kdy k němu chybí routa a podobně. Pak víme, že něco není v pořádku a můžeme to dále řešit.