Linux SW RAID
Z Wiki UnArt Slavičín
Jsou 2 typy SW RAIDů:
- Linux SW RAID, který je realizován kompletně Linux-em
- SW RAID v BIOSu počítače, nad kterým v Linux-u máme kontrolu jen v případě, že máme funkční Linux driver k chipsetu, který tento SW RAID realizuje
Výhody a nevýhody obou typů
- Linux SW RAID:
- Výhody:
- do Linux SW RAIDu lze zapojit různě velké disky - nezapojují se totiž celé disky, ale jejich partitions. Pokud po letech provozu selže jeden ze starých disků a do RAIDu vložíme nový disk s násobnou velikostí, není jeho zbylá volná kapacita promarněna - můžeme ji využít na ukládání nekritických dat, popř. můžeme zbylou kapacitu do RAIDu zapojit později, až vyměníme i ten zbývající starý malý disk
- Linux SW RAID je nezávislý na HW počítače. Pokud shoří základní deska a disky přežijí, můžete disky vložit do jakéhokoli jiného počítače a server máte okamžitě znovu online, v plné parádě včetně funkčního RAIDu, bez potřeby jakéhokoli nastavování v Linuxu.
- Linux SW RAID je plně funkční, odladěný a stabilní systém, určený pro nasazení v ostrém provozu. Což se mnohdy od Linux driverech BIOS SW RAIDu nedá říci.
- Nevýhody:
- je potřeba se naučit syntaxi příkazů mdadm :-)
- ve srovnání s plně HW RAIDem asi menší rychlost a větší zátěž CPU
- Výhody:
- BIOS SW RAID:
- Výhody:
- Jednoduché ovládání - nemusíte se učit syntaxi příkazů mdadm :-)
- disky v SW BIOS RAIDu se v Linux-u tváří jako jeden disk, takže můžete nabootovat např. z Ubuntu Live CD a stále vidíte ten samý disk, který je ale přitom RAID, zatímco u disků Linux SW RAIDu byste viděli jeho jednotlivé komponenty (pokud si Ubuntu Live CD neposkládá RAID dohromady samo)
- Nevýhody
- Pokdu
- Výhody: