OpenOffice Base a JDBC

Z Wiki UnArt Slavičín
Verze z 27. 5. 2008, 09:49, kterou vytvořil 195.178.89.175 (diskuse) (→‎Instalace)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

JDBC - "Java Data Base Connection" - je univerzální rozhraní, pomocí kterého se aplikace (v tomto případě OpenOffice) může připojit na libovolný databázový server - ať už je to MySQL, PostgreSQL, Firebirdm, Oracle nebo cokoli jiného - pokud je k danému typu databáze dostupný JDBC ovladač pro vaši aplikace, máte vyhráno.

MySQL

Databáze systému Freenetis je momentálně uložena na databázovém serveru MySQL. JDBC ovladač pro MySQL se jmenuje "Connector/J".

Instalace

Pokud se chceme na MySQL databázi připojit z OpenOffice, postup je následující:

 1. Pokud nemáte nainstalováno Java JRE, stáhněte a nainstalujte si jej.
 2. stáhneme si ovladač Connector/J - je k dispozici tady. Pokud se vám nechce na tomto webu registrovat a máte přístup do naší vnitřní sítě, stáhněte si jej z našeho FTP mysql-connector-java-5.1.6-bin.jar) . JAR soubor ovladače nahrajte kdekoli na disk - např. do c:\program files\java
 3. V menu OpenOffice: Nástroje-Volby vyberte "Java" a stiskněte tlačítko "Cesta ke třídám". Stiskněte tlačítko "Přidat archiv" a vyberte JAR soubor, který jste v předchozím kroce kamsi uložili. Stiskněte OK.
 4. Zavřete OpenOffice.
 5. Zavřete i ikonu Rychlého spouštění vpravo dole na windows liště! (pravý klik +a "Ukončit rychlé spouštění")

Nyní byste měli mít OpenOffice připraven na práci s MySQL databázovými servery. Můžete otevřít nějaký hotový projekt (např. freenetis-net.odb) a začít s databází pracovat.

Pokud chcete vytvořit nový projekt, postupujte takto:

 1. Spusťte OpenOffice a v menu Soubor vyberte Nový - Databáze
 2. Vyberte "Připojit se k databázi" a "JDBC". Pozn.: OpenOffice od verze 2.4 podporuje i přímo "MySQL", jenomže v tomto driveru koní kódování UTF8. Proto je lepší zůstat u osvědčeného JDBC.
 3. Nastavte URL datového zdroje podle následujícího příkladu: jdbc:mysql://freenetis.slfree.net/freenetis?useUnicode=true&characterEncoding=UTF-8

kde "freenetis.slfree.net" je adresa databázového stroje, "freenetis" za lomítkem je jméno vaší databáze, a řetězec "useUnicode=true&characterEncoding=UTF-8" řeší problém s kódováním UTF8, které určitě ve vaší databázi používáte

 1. Do políčka "Třída JDBC ovladače" vepište com.mysql.jdbc.Driver
 2. Stiskněte tlačítko "Otestovat třídu". Mělo by vyskočit okénko "Test JDBC ovladače. JDBC ovladač byl úspěšně načten". Pokud vyskočí chybová hláška, pak nemáte v OpenOffice správně nainstalován JDBC ovladač pro MySQL nebo vám nefunguje Java JRE. Projděte si ještě jednou postup instalace na začátku tohoto článku, zda jste na něco nezapomněli.
 3. Stiskněte tlačítko "Otestovat spojení". Mělo by vyskočit okénko s požadavkem na zadání jména/hesla k databázi. Jakmile požadované údaje zadáte, v případě úspěšného spojení vyskočí okénko "Spojení bylo úspěšně navázáno".

Připojení přes SOCKS5 proxy

OpenOffice vám umožní pracovat i s databázovým serverem, který je skrytý za firewallem např. uvnitř sítě vaší organizace. Jediné, co je k tomu potřeba, je OpenSSH server uvnitř takové sítě, který je přístupný z venčí a jakýkoli SSH klient, který podporuje funkci "SOCKS5 proxy" (pod Windows je to třeba Putty).

Jakmile máte na svém počítači funkční SOCKS5 proxy, můžete jej využít i přo připojení k MySQL serveru. Postup:

 1. V menu "Nástroje" vyberte "Volby"
 2. Vyberte "Java" a stiskněte tlačítko "Parametry"
 3. Do řádku "Spouštěcí parametr Java" vepište řetězec -DsocksProxyHost=localhost a stiskněte "Přiřadit"
 4. Do řádku "Spouštěcí parametr Java" vepište řetězec -DsocksProxyPort=9999 (kde "9999" je port, na kterém jede vaše SOCKS5 proxy) a stiskněte "Přiřadit"
 5. Stiskněte 2x "OK"
 6. pro jistotu restartujte OpenOffice (včetně Rychlého spouštění - jako v bodu 5 odstavce Instalace

PostgreSQL