Linková vrstva

Z Wiki UnArt Slavičín
Verze z 6. 1. 2009, 10:45, kterou vytvořil Chovmar (diskuse | příspěvky) (Nová stránka: Linková vrstva se stará o softwarové spojení "s druhou stranou". Pokud máme dva počítače, které jsou propojené kabelem a po kabelech běhají nějaká data, musíme datům ...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

Linková vrstva se stará o softwarové spojení "s druhou stranou". Pokud máme dva počítače, které jsou propojené kabelem a po kabelech běhají nějaká data, musíme datům začít dávat řád. Tento řád má tři vrstvy, z nich linková zajišťuje propojení na lokálním segmentu sítě. V souvislosti s linkovou vrstvou se často mluví o Ethernetu.

To je protokol, představující linkovou vrstvu v našem pětivrstvém modelu. Je jednoduchý na implementaci, snaží se zmírnit kolize v přenosovém médiu a definuje pro nás používání tzv. MAC adres. Každé zařízení má svoji MAC adresu, která se používá pro komunikaci v lokálním segmentu sítě.

MAC adresa je 48 bitů dlouhé číslo jednoznačně identifikující každé síťové rozhraní neboli interface. Ethernet také definuje tzv. rámce, což jsou balíky dat obsahující další protokoly a samotná data. Rámec má svoji hlavičku, kde je mimo jiné zapsáno, jaká MAC adresa ho odeslala a jaké MAC adrese má být rámec doručen. Podle toho určují switche, do kterého portu mají rámec odeslat. Switche se dále o nic jiného nezajímají a díky tomu je jednoduché je vyrobit, provozovat a spravovat. Pokud jde o dnes již pomalu nesehnatelné HUBy, ty rozesílaly jednotlivé rámce do všech portů kromě toho, ze kterého přišly.