IP telefonie: Porovnání verzí

Z Wiki UnArt Slavičín
Přejít na: navigace, hledání
(Doporučení klienti)
(Doporučení klienti)
Řádek 32: Řádek 32:
 
Ve většine případů je nastavení stejné jako v naší siti a jedná se pouze o změnu telefonního čísla, hesla a domény.
 
Ve většine případů je nastavení stejné jako v naší siti a jedná se pouze o změnu telefonního čísla, hesla a domény.
  
 +
TODO: Je potřeba doplnit pár základních nastavení notoricky známých HW/SW klientů pro naši síť.
  
  
  
 
 
TODO: Je potřeba doplnit pár základních nastavení notoricky známých HW/SW klientů pro naši síť.
 
  
 
VAROVÁNÍ: Jedná se čistě o BETA provoz. Klidně se může stát, že se nedovoláte protože se v něčem "hrabu":-)
 
VAROVÁNÍ: Jedná se čistě o BETA provoz. Klidně se může stát, že se nedovoláte protože se v něčem "hrabu":-)

Verze z 1. 4. 2010, 02:09

Vstupem našeho sdružení do celorepublikového sdružení NFX jsme dostali možnost řešit společně problémy-projekty na které samy nestačíme. Mezi takové problémy-projekty patří IP telefonie (VoIP).

Služba SIP IP telefonie (VoIP) je určena nejen pro členy Občanského sdružení UnArt, ale i pro cizí uživatele volající směrem do našeho sdružení(do naší sitě). Velikou výhodou této služby je její cena za volání, je totiž ve většině případů zadarmo. Další výhodou této služby je možnost volání odkudkoliv ze světa nebo i ze svého domova do sdružení nebo do spřátelené organizace (instituce zapojené do IP telefonie sdružení CESNET z.s.p.o. ) nebo do organizace s číslem dosažitelným pomocí systému ENUM (ENUM v ČR ) to vše za minimální poplatek případně rovnou opět zadarmo.

Jak to funguje?

Významnou roli pro nás hraje sdružení NFX, které spravuje veřejná čísla a ty dále rozděluje jednotlivým sdružením. Pro nás jako UnArt(cetral) je to rosah číslel (00420) 951020 [000-999]. Takže celkem 1 tis. čísel. Veškeré hovory z/do naší pobočkové ústředny pak putuji do/z SIP proxy sdružení NFX a odtud do/z systému smluvního providera.

Jak se připojit?

Každý řádný člen sdužení má právo si aktivovat jedno či více čísel. Samotná aktivace probíhá v našem informačním systému FreeNetIS.

Postup

Po přihlášení do FreeNetIS-u klikneme v levém menu *Můj profil* na odkaz *Moji uživatelé* a vybereme uživatele pro kterého chceme aktivovat číslo. Zobrazí se nám údaje o našem uživateli a my u něj vyhledáme políčko s názvem VoIP. Klikneme na odkaz *Aktivovat* a přejdeme k samotnému výběru čísla. Jakmile si vybereme číslo klikneme na tlačítko aktivovat. V tento moment je číslo aktivní a lze jej používat v rámci sítě UnArt. Aby bylo možné z čísla volat mimo siť UnArt je potřeba jej synhronizovat centrální datazází a "dobít kredit". Sysnchronizace probíhá každý den ve 24:00, takzě číslo bude funkční až po půlnoci. O způsobu dobíjení kreditu se zajím ještě jedná. Pro testovací účely byla zřízena možnost dobíjení pomocí vnitřního převodu v rámci IS FreeNetIS.

TODO: Je třeba doplnit obrazovou dokumentaci... TODO2: Do FreeNtISu je potřeba dopsat rozhraní pro základní nastavení tel. účtů(zatím natvrdo v databázi) a rozhraní pro historii volání(je předmětem jednání-možná bude celo NFX-ová)

Ceník

Cena volání je určena dle aktuálního ceníku telefonního operátora, který má smouvu s NFX. V případě, že je možnost volat na dané telefonní číslo s využitím IP sítě a volané číslo je dostupné přes tzv. "ENUM dotaz" je tento hovor z IP telefonu automaticky spojen přes IP síť. Například všechna telefonní čísla většiny vysokých škol a Akademie věd ČR jsou takto dostupné a toto volání je tedy zdarma, jejich seznam naleznete na stránkách IP telefonie sdružení CESNET z.s.p.o. v sekci Seznam institucí.

Aktuální ceník se v čase mění ale pracuje se na webovém rozhraní které jej bude přímo zobrazovat....

Doporučení klienti

V prodeji je mnoho klientů a to jak hardwarových (samostatné telefony nebo převodníky pro klasické telefony) tak softwarových. Je i mnoho freewarových softwarových klientů. Jelikož v implementaci SIP protokolu platí "co výrobce, to originál", zaměříme se zde převážně na otestované HW a SW klienty. Tím samozřejmě nikdo nezakazuje kupovat jiné klienty. Prostě jen s nimi nemáme zkušenosti, takže v případě problémů to nebude jednoduché.

Ve většine případů je nastavení stejné jako v naší siti a jedná se pouze o změnu telefonního čísla, hesla a domény.

TODO: Je potřeba doplnit pár základních nastavení notoricky známých HW/SW klientů pro naši síť.VAROVÁNÍ: Jedná se čistě o BETA provoz. Klidně se může stát, že se nedovoláte protože se v něčem "hrabu":-)

Testovací čísla

00420 951020998 - music test, přehrávání hudby

00420 951020999 - klasický echo test s opožděným přehráváním zvuku

00437 200101011 - ENUM test na zahraniční číslo, přehrávání hudby

Čísla podpory UnArt Slavičín/Slfree.net

00420 951020900

00420 951020901

00420 951020902